FPS Oyunlarında Nasıl Aim Geliştirirsiniz?

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Şayet FPS maharetlerinizi geliştirme konusunda ciddiyseniz gaye eğitiminize odaklanmak için gereken vakti ayırmanız epey kıymetlidir. Rekabetçi maçlar oynayarak öğrenebileceğiniz birçok ayrıntı var, bu nedenle daima olarak baştan vuruş yapmak ve liderlik tablosunun zirvesinde yer almak istiyorsanız, pratik yapmanız gerekiyor.

Ne kadar çok oyun oynarsanız, o kadar düzgün olacağınız kısmen hakikat olsa da, bu sizi sadece bir yere kadar götürür. Eski profesyonel Overwatch oyuncusu Remy ‘Adetonian’ Cabresin’in taktikleriyle birlikte size yardımcı olmak için bu kılavuzu hazırlıyoruz. Gereksiniminiz olan teçhizat, ayarlatınızı nasıl yapacağınız ve güvenebileceğiniz faydalı alıştırma araçları dahil olmak üzere AIM eğitiminin detaylarına girme vakti geldi.

Ekipmanınızı gerçek biçimde alın

Birinci evvel, ekipmanınızın sizi engellemeyeceğinden emin olmak istersiniz. Hedefleme doğruluğu kelam konusunu olduğunda, en öneli iki donanım fareniz ve mousepadinizdir. Neyse ki, fare sensör teknolojisi son yıllarda çok süratli bir halde gelişti.

En düzgün oyuncu mouse’ını almak istiyorsanız, DPI yeteneklerini, tartısını ve düğme tertibine dikkat etmeniz gerekiyor. Profesyonel oyuncular ekseriyetle daha kolay, daha hafif fareler önerir. Nişancılar için, temel yetenekler için ekseriyetle bir yahut iki başparmak düğmesine gereksiniminiz vardır. Ayrıyeten, baştan atışlar da yapmak istiyorsanız en düşük cevap müddetine sahip mouse’lere göz gezdirmeniz gerekiyor.

Listede bir sonraki adımda rahat bir mousepad yer alıyor ve gereksinimlerinize bağlı olarak en güzel mousepad’i almanız gerekiyor. Masanıza sığabilecek en büyük mousepad’i almanızı öneririr. Bu, çoğunlukla imleci hareket ettirmek için çok daha büyük el hareketleri gerektiren çok düşük DPI ayarları kullanan oyuncular için değerli bir ayrıntıdır.


Fiziksel konum

Donanımınız uygun bir yere geldiğinde, bedeninizin da âlâ bir pozisyonda olduğundan emin olmanız gerekiyor. Kimi beşerler, farenizi tutma biçiminizin performansınızı etkileyebileceğini söyleyebilir (pençe, avuç içi ve parmak ucu tutuşu en çok tartışılan üç şeydir), fakat en uygunu sizin en rahat ettiğiniz pozisyondur.

Yorgun olduğunuz vakitlerde şayet kambur bir oturma biçimiyle oyunlarınızı oynarsanız, bu durum oyundan alacağınız randımanı etkileyecektir. Ayrıyeten bilekleriniz için çokça yer olduğundan emin olmalısınız.

Hassasiyet

FPS hedefleme kelam konusu olduğunda, fare hassasiyeti en değerli ayardır. Lakin, size otomatik olarak daha yeterli atış yaptıracak sihirli ayarlar yoktur. Her şey, büsbütün sizin ayarlarınıza ve yeteneğinize bağlıdır.

Küçük fizikî hareketler daha besbelli imleç hareketlerine dönüşebileceğinden, kimi fareler en yüksek DPI ayarlarında daha makûs performans gösterir. Farklı oyunlarda kullandığınız hassasiyet ayarlarını da mouse’inizin şoför yazılımı ile birlikte basitçe ayarlayabilirsiniz.

Genel olarak, Windows’ta rahat edeceğiniz bir temel DPI seçmek ve akabinde bu ayarları CS:GO üzere bir oyunda test etmek âlâ olabilir. Bir oyunda DPI’nız ve oyun içi hassasiyetiniz için bir fikir edindikten sonra, öteki oyunlarda tıpkı ‘hissi’ elde etmek için ayarlarınızı değiştirmeyi kolaylaştıran eDPI’nizi hesaplayabilirsiniz. Ayrıyeten, hassas nişan alma hareketlerini çok daha güç bir hale getireceğinden, fare ivmesinin kapalı olduğundan emin olun. Düşük hassasiyet ayarı, hassas hareketler gerçekleştirmek için size daha fazla denetim sağlar, lakin tıpkı vakitte bileğinizden çok dirseğinizi hareket ettirerek farenizi denetim etmenizi gerektirir.

Hassasiyet ayarlamalarınızda çok agresif olmaktan kaçının zira bu, nişan antrenmanınızı olumsuz etkileyecektir. Profesyonel oyuncular berbat oyunlar geçirdikten sonra çabucak ayarlarınızı değiştirmemenizi öneriyor. Bunun yerine, sırf dengeli bir zayıf performansa sahipseniz hassasiyetinzi değiştirebilirsiniz.

Teknikler ve oyun anlayışı

 İki ana nişan alma tipi vardır: izleme ve süratli atışlar. İzleme, artı işaretinizi amacınızda her vakit sabit tutmak ve hareket ettikçe onları takip etmek manasına gelir.

Flickshots, nişancılar yahut Overwatch’ın McCree üzere tek atışlı silahlar için kullanılan nişangahlarınızı amacınıza vurup akabinde nötr bir pozisyona geri dönmeyi içerir. Düşman hareketlerini varsayım etmek çok değerlidir ve daha sistemli oynamaya devam ettikçe bunu geliştireceksiniz. Her dövüşe reaksiyon göstererek başlarsanız, gayenizi kaçırmanız daha mümkündür.

Pratik

Flickshots, büyük ölçüde kas hafızasına dayanır, lakin haritada gezinirken yahut gerinizde bir düşman varken, dikkatli olun. 

Etrafta dolaşırken imlecinizi basitçe hareketsiz tutabildiğiniz vakit, hareketli bir amaca karşı pratik yapmaya başlamanın vakti gelmiştir. Hareket halindeyken amaçlarınızı vurabilmeniz gerekir, bu yüzden artı işaretlerinizi bir rakibe sabit formda kilitli tutarken saldırmaya devam edin. Nişangahınıza girmelerini beklemeyin. Hareketleriniz sistemsiz ve öngörülemez olmalı ve rakipleriniz de birden fazla vakit o denli olacaktır.

Overwatch özel oyunları, flickshot eğitimi için de şahanedir. Diğer kadroda altı Ana botla bir oyun kurun ve ayarları sadece baştan vuruşlar olarak değiştirin. Kahraman Ana başından vuramaz, bu yüzden haritanın etrafında dolaşır ve vefat riskini almadan nişan almanıza müsaade verir.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir