En Yeterli 15 2D Platform Oyunları

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Oyun tarihi boyunca çok sayıda 2D platform oyunları bulunmaktadır. Birinci çıkan platform oyunları sırf zıplama ve koşma ismi altında oynayabiliyorduk. Ancak vakit geçtikçe oyunların mekaniği genişlemeye başladı. Ayrıca, birçok platformcunun bir geliştiricinin vizyonu açısından almak istediği taraf de değişmiş durumdadır. Bazı platformcular, düzeyden düzeye eğlenceli ve aksiyon dolu bir oyunu hedefliyor. En âlâ 15 2D platform oyunlarını aşağıdaki listemizde görebilirsiniz. 

15- Mark of the Ninja: Remastered – (Ninja Mark: Tekrar Düzenlendi)

Mark of the Ninja, isimsiz bir Ninja olarak oynadığınız zımnî bir platform oyunudur ve birinci gayeniz, sensei Azai’nizi kurtarmak için Ora isimli dişi bir Ninja ile birlikte iş birliği içierisinde geçmektedir.  Yumruklarınız ve duvarlara tırmanma ve havalandırma deliklerine girme yeteneğinden öteki hiçbir yeteneğiniz bulunmamaktadır. Bununla birlikte, maceranızın başlarında kullanabileceğiniz bir kılıç, Bıçaklar ve Grappling Kanca alacaksınız.

Tekrar de teçhizata sahip olacak tek kişi sen değilsin. Geçmeniz gereken müdafaalar. Muhafızların silahları var ve zorluk çıkarmada çok güzeller. Müdafaalar sizi gördükleri vakit kaçmalısınız ya da savaşmalısınız yoksa ölür ve oyuna yine başlarsınız. Başlangıçta, karanlıkta hareket ederek ve muhafazalardan saklanmak için ortamı kullanarak muhafazaların etrafında hareket yapabilirsiniz. Müdafaaları alt etmek için kılıcınızı kullanabilirsiniz. Muhafazayı alt ettikten sonra onu saklamayı unutmayın aksi taktirde muhafazalar ölüyü fark edecek ve sizin peşinize düşecektir. 

14- METAL SLUG 3

Metal Slug 3, SNK tarafından geliştirilmiş bir Classic Run and Gun oyunudur. Metal Slug 3’te, ya Marco isimli PF Squad isimli seçkin bir asker grubunun önderini, SPARROWS isimli bir İstihbarat kümesinin çavuşu, PF Squad Tarma’nın kaptanı ya da SPARROWS Fio’nun kıymetli bir çavuşunu denetim edebileceksiniz. 

Oyunun temel hedefi, önderleri Rootmars’a ulaşmak için kısımları geçebilmek ve düşman uzaylıları vurmaktır. Metal Slug 3, kendisinden evvelki 2 oyunda görülmeyen bir özelliği bu oyunda oyunseverler için geliştirmiş olarak görüyoruz. Çokça yol ayrımı bulunan oyunda bir görevi nasıl yerine getireceğinize bağlı olarak, farklı bir yoldan ilerleyebilirsiniz. Örneğin, ICEMAN isimli etiketli bir mağarada buzu eritmek ve mağaraya girmek için ateş gücünü kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak, oyuncunun standart rota yerine sasquatchlerle savaşması gereken bir rotaya gideceksiniz şayet oyuncu o yoldan devam ederse Rootmars’ın kuvvetlerini tek başınıza alt etmeniz gerekecek. 

13- Spelunky

Spelunky, rastgele oluşturulmuş bir mağarada geçen Roguelike bir platform oyunudur. Oyunun emeli, olabildiğince çok hazine toplayarak derin yeraltında seyahat etmektir. Spelunker olarak bilinen isimsiz bir karakteri denetim edersiniz.  

Spelunker, mağaraları gönlüne nazaran keşfetmek için büsbütün özgürsünüz. Ancak, var olan tüm özgürlüğün sonuçları da vardır. Örneğin, bir şey satın almak yerine bir dükkandan çalmak istiyorsanız, oradan çabucak uzaklaşmalısınız aksi taktirde dükkan sahibinin sizi yakalayıp oyunu oracıkta bitirebilir. Daha derin alanları keşfetmek için araziyi havaya uçurmak için bombalar dahil, Spelunker’ın kendi faydasına kullanabileceği birçok öğe bulunmaktadır. 

Ayrıyeten Spelunker’ın karşılaşacağı çeşitli düşmanlar var. Boyutları büyük ölçüde değişen yarasalar, yılanlar ve örümcekler vardır. Spelunker tekrar de kendini savunabilir. Bir kamçı ve en güçlü silahı ile donatılmış olarak gelir.

12- Rogue Legacy

Rogue Legacy, herkesin oynayabileceği bir Roguelike oyunudur. Her öldüğünüzde farklı bir karakter olarak oynuyorsunuz. Karakteriniz 9 kısımdan 1’ine girebilir. Örneğin, bir baş bandı taktığınızda Shinobi (Hokage olarak da bilinir) sınıfıyla potansiyel olarak ninja üzere koşabilirsiniz ve çok fazla güç ve sürate sahip olursunuz, lakin HP’leri çok düşüktür.

Oyun alışılmış ki de sadece seyahat etmek ile geçmiyor, oyun esnasında birçok düşman ile karşılaşacaksınız. Toplam düşman tipi yaklaşık 60 adet olarak görünüyor. Karakterinizin fizikî görünümüne ek olarak, soyundan gelen özellikler de taşıyabilirler. Mesela denetim ettiğiniz karakter disleksi hastası olabilir ve bu da karakterden ötürü ürpertici kahkahalar duymanıza neden olabilir. 

11- Vagante

Vagante, rogueliklerden esinlenen bir aksiyon platform oyunudur. Oyun genelikle ormanda geçmektedir. Ormanın sonunda muhakkak bir mağarada sonsuz bir hazine olduğu söylentileri dolaşıyor. Tehlikeli topraklar çok sayıda müthiş canavar içerir ve birçok maceracı bir sebepten ötürü bölgeyi keşfetmiştir. 

Pekala seyahatiniz nasıl geçiyor? Seçtiğiniz bir sınıfa dayalı bir karakter olarak oynayacaksınız. Bir menzilden saldırmayı mı tercih edersiniz? Öyleyse, Mage sınıfı sizin için kusursuz bir seçim olacaktır. Değilse, sormanız gereken bir sonraki soru, ekstra sürat mı yoksa güç mü tercih edeceğinizdir. Gücü tercih ediyorsanız, Knight sınıfı tam size nazaran, eğer hız istiyorsanız, Rogue sınıfı istediğiniz sınıftır. Hızlı yumruk taarruzlar ve karakter tabanlı akınlar konusunda uzmanlaşmış 2 kilidi açılabilir sınıf da bulunmaktadır. 

Bu hazineyi istiyorsan karşınıza binbir çeşit yaratık çıkacaktır. Düşmanlar hazineye giden yolunuzda duran birçok pürüzden yalnızca birkaçı. Bu seyahatin kolay olmayacağını belirtelim.

10- Risk of Rain – (Yağmur Riski)

Risk of Rain, gizemli bir gezegende permadeath ve Roguelike ögeleri içeren bir aksiyon platformudur. Risk of Rain’in emeli hayatta kalmak ve gezegene yayılmış ışınlayıcılara ulaşmaktır.  Yalnızca Komando olarak bilinen 1 karakterle başlıyorsunuz. Komando, uzun menzilli savaş ve hareketlilik konusunda uzmanlaşmıştır. Komando silahlı olarak gelir ve kısa aralarda işinize yarayacaktır. Ayrıca farklı alanlarda uzmanlaşmış fazladan 11 karakterin kilidini açmak sizin elinizde. 

Bu gezegen affetmez ve vakitle bu gizemli gezegendeki seyahatiniz daha da tehlikeli hale gelecek. Denizanası, Kum Yengeci ve Mekanik Örümcek üzere daha fazla düşman sizinle savaşmak için harekete geçecekler. Bununla birlikte, seyahatinizde biriktirdiğiniz altın ölçüsüne bağlı olarak hasar verecek altından yapılmış bir tabanca üzere seyahatinizde size yardımcı olacak birçok eşya bulacaksınız.

9- Expendabros

Expendabros, Doğu Avrupa ormanlarında geçen bir aksiyon platform oyunudur. Expendabros, Broforce Developers, Devolver Digital ve The Expendables 3 ortasında bir geçiş niteliğinde bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Oyuna Broney Ross olarak başlıyorsunuz. Bununla birlikte, herkesin kilidini açtıktan sonra, tümü farklı oyun usullerine sahip olan The Expendabros’tan seçebileceğiniz en fazla 7 oynanabilir karakter bulunmaktadır. Örneğin, Broney Ross, Dual Pistols’u menzilli bir silah olarak, bir bıçağı yakın dövüş silahı olarak ve Stickeybombs’ı özel bir komut olarak kullanarak saldırır. Bu ortada, Lee Broxmas bıçak kullanma konusunda uzmandır, bu yüzden Fırlatma bıçakları menzilli bir silah olarak ve yakın dövüş silahının yanı sıra özel bir komut olarak yay biçiminde fırlatılan bıçaklar kullanır. 

Yalnız bir kurt olmayı seçebilir ve The Expendabros Single Player macerasında oynayabilir yahut lokal kooperatifte en fazla 3 arkadaşınızla birlikte maceraya atlayabilirsiniz.

8- Dead Cells – (Ölü Hücreler)

Dead Cells, yakın vakitte dirilmiş bir adamı denetim ettiğiniz ve gayenizin bir kalenin öteki birçok alanı ortasında lağımları, sığınakları ve Rünleri keşfetmek olduğu aksiyon platform oyunudur. Yine de dikkatli olun. Çok sayıda düşman var ve kaleyi çok pervasızca keşfediyorsanız, Permadeath sizi bekliyor. Kaleyle ilgili bilginiz konusunda da fazla rahat olmayın. Birden fazla atlama yeteneği üzere öğrenebileceğiniz yetenekler de dahil olmak üzere iki farklı oyun ortasında farklı birçok özellik bulunmakta. 

Seyahatinizde karşılaşacağınız çok sayıda şirin ve bir o kadar tehlikeli düşmanlar bulunmakta. Örneğin size ok atacak Ölümsüz Okçular, üzerinize hamle edecek minik mor yarasalar ve zehirli pençeleriyle sizi pusuya düşürecek mor zırhlı mavi akrepler sadece birkaçı olarak karşımıza çıkacak. 

Şato katiyetle korkutucu geliyor. Ama korkmayın, kalede dolaşan canavarlarla savaşmak için kullanabileceğiniz çok sayıda ekipmanınız var. Bir paslı kılıç, eski ahşap kalkan ve kolay bir tahta yay ile başlayacaksınız. Ancak üzülmeyin kısım atladıkça birçok güçlü silaha sahip olabileceksiniz. 

7- Cuphead – (Kafalı)

Cuphead, 1930’ların çizgi sinemalarından esinlenen bir sanat tarzına sahip aksiyon-macera platform oyunudur. Oyun sanatçıların o günlerde kullanacağı teknikler kullanılarak çizildi. Örneğin, klasik elle çizilmiş cel animasyonu, cazibeli klasik müzik ve suluboya art planlar bulunmakta. 

Ana karakterler, Cuphead ve Mugman isminde birkaç kupa halinde, eğlenceyi seven bir çocuktur.  Cuphead ve Mugman, Barbut oynamak için Devil tarafından işletilen bir Kazino’ya girer. Şeytan bahsi artırmaya karar verene kadar galibiyet serisinde kaldılar. Bir anda Cuphead bir Yılan Gözü döndürür ve ruhlarını kaybetmenin eşiğine kadar gelirler. Ruhlarını korumak için yalvarırlar ve Şeytan ile bir mutabakat yapmak zorunda kalıcaklardır. 

Cuphead ve Mugman artık kendilerini ruhlarını koruyabilmek için Ruh Mukavelelerini toplamaya çalışırken bulurlar. Bir kale bölgesinde sizi kovalayan yalnızca tek gözü olan büyük bir Goril dahil olmak üzere çeşitli yaratıklar ile savaşacaklardır. 

6- Hollow Knight – (Boş Şövalye)

Hollow Knight, Dirtmouth’un solmakta olan kasabasının altına yerleştirilmiş Hallownest isimli yıkık bir krallıkta geçen bir aksiyon platform oyunudur. Hollow Knight klasik, elle çizilmiş bir sanat biçimine sahiptir ve büyük, birbirine bağımlı bir dünyadan oluşmaktadır. 

Zenginlikler, şan ve eski sırlara verilen yanıtlar üzere farklı nedenlerle Hallownest’i keşfetmek isteyen birçok kişi bulunmaktadır. The Knight isminde cinsiyetsiz bir karakter ile oyuna başlıyorsunuz. Şövalye, çivi ismi verilen bıçaklı bir silahla donatılmış olarak karşımıza çıkacaktır. Şövalye düşmanları yenerken, Şövalye SOUL isminde beyaz bir unsur alacak ve bu husus daha sonra Şövalye’nin Salyangoz Şamanı isimli salyangoz kabuğu kasklı bir şaman sayesinde öğrenilen büyüleri kullanması gereken kaynağı sağlayacak. 

Oyunu bitirmek için üstesinden gelmeniz gereken 30’dan fazla boss ve 160 düşman çeşidi bulunmaktadır. Yol boyunca çeşitli düşmanlar bulacaksınız. 

5- Starbound 

Starbound, konutundan uzaklaşan fakat artık uzayda hasarlı bir gemiye pilotluk yapan bir kişinin denetimini ele aldığınız bir aksiyon macera platform oyunudur. Geminizi tamir etmenin ve cihanı keşfetmenin tek yolu, farklı gezegenlere ışınlanmak ve kaynaklarını toplamaktan geçmektedir. 

Karakteriniz yedi farklı potansiyel ırktan biri olabilir ve oyuncunun görünümü ve tavrı büsbütün sizin nasıl görünmelerini istediğinize bağlıdır. Ek olarak, uzay geminizin pilotu sizsiniz, böylelikle onu tamir ederken, uzay geminizi nasıl görünmesini istediğinize nazaran özelleştirebilirsiniz. Maceranız boyunca, kendi dünyanızı yaratabilmek için toplayabileceğiniz birçok farklı obje de bulacaksınız. Bu objeleri, ormandaki bir kulübe yahut bir çiftin ismini vermek için bir ortaçağ kalesi üzere farklı yapılar inşa edebilme talihiniz bulunacak. 

Starbound’u tek başına bir macera olarak deneyimleyebilir ya da yakınlarda yahut uzakta bir arkadaşınızla mahallî ve çevrimiçi işbirliği yoluyla ortak olabilirsiniz. Buna ek olarak, bir oyuncu istediği vakit oyuna girip çıkabilir. Oyunu kaydettiğiniz sürece birebir yerden oyuna tekrardan başlayabilirsiniz. 

4- Night in the Woods – (Ormanda Gece)Night in the Woods, Mae Borowski olarak bilinen koyu mavi kürklü bir kedi olarak oynadığımız aksiyon-macera platform oyunudur. Mae, Possum Springs’e dönmeye karar vermiş  ve bir Kolej’den ayrılmıştır. Possum Springs, evvelden yaşadığı kasabadır. Lakin döndükten sonra işlerin değiştiğini fark eder. Tanıdığı insanların farklılaştığını farkeder ve evvelce tanıdığı insanların artık ona eskisi üzere davranmadığını görür etrafını düzeltme işi kahramanımıza düşmüştür. 

Koşun, zıplayın ve Possum Springs’in yemyeşil ve canlı dünyasını keşfedin ve hem gerçek kent hem de kentin Mae’nin düşlerinde nasıl olduğu üzerinden kentin birden fazla tarafını deneyimlebilirsiniz. 

3- Salt and Sanctuary – (Tuz ve Sığınak)Salt and Sanctuary, ürkütücü bir adada geçen 2D aksiyon RPG oyunudur. Karakterimiz bir denizci olarak karşımıza çıkıyor. Oyundaki maksadımız ise bir prensesi kurtarmak olacak. Oluşturduğunuz karakter sekiz sınıftan birine sığabilir. Karakteriniz şövalye, büyücü, hırsız, aşçı, din adamı, yoksul yahut avcı olabilir. Tüm bu sınıflar ortasındaki en büyük fark, maceranıza başladığınız ekipmandır. Örneğin, karakteriniz bir şövalyeyse, Varangian Spatha isminde bir uzun kılıç, Excuthceon ismi verilen büyük kırmızı ve sarı bir kalkan, yün pelerinli zincir posta, zincir posta eldivenleri ve zincir posta chausses ile başlarsınız.

Maceranız boyunca dünya çapında farklı eşyalar bulacaksınız. Bu öğeler büyük ölçüde farklılık gösterecektir. Mevcut silahınızdan daha güçlü olabilecek yeni bir silah bulabilirsiniz. Mevcut zırhınızdan daha uygun hasarı emen zırh modülleri bulabilirsiniz. Veya farklı silahlar ve zırh kesimleri üretmek yahut yükseltmek için kullanabileceğiniz kesimler bulabilirsiniz.

2- Assassin’s Creed Chronicles: Çin

Assassin’s Creed Chronicles: China, Çin’de geçen bir aksiyon macera platform oyunudur. Assassin’s Creed Chronicles üçlemesinin birinci oyunu ve kalan son Chinese Brotherhood Assassin Shao Jun’u denetim ediyorsunuz.

Yıl 1526 ve Ming Hanedanlığı çöküyor. Shao Jun, yakın vakitte dünyaca ünlü Ezio Auditore tarafından eğitildi. Bir kan davasıyla Shao Jun, kardeşliğini yok edenlerden intikam almak için Çin’e geri döner. Shao Jun’un en ehil olduğu şey kapalılıktır. Hedefinizi bulup öldürebilmek için düşmanları kandırmak için her türlü yolu denemek isteyeceksiniz. Onları kandırmanın farklı yolları ortasında kılık değiştirmek ve ıslık çalmak vardır.

Her şey başarısız olduğunda ve yakalandığında, Shao Jun savunmasız olmaktan uzaktır. Yakın dövüş Dövüş Sanatları tecrübesinin yanı sıra ayakkabısında bir bıçak ve düşmanlara karşı hamlede kullanabileceği bir Kian Kılıcı var.

1- Deadlight -(Çıkmaz)

Geldik listemizin sonuna. Listemizin birinci sırasında birçok oyunsever tarafından epey beğenilen 2D platform oyunları ortasındaki açık orta en güzel olan Deadlight bulunmaktadır. Deadlight, kıyamet sonrası Seattle’da geçen bir hayatta kalma aksiyon platform oyunudur. 

Deadlight, Randall Wayne isminde bir adamı canlandırır. Randall, 1980’lerde meydana gelen bir olay Dünya’daki nüfusu yok ettikten sonra Seattle’da ailesini aramaya çalışmaktadır. Dünyada çok sayıda zombi var ve yalnızca sonlu ölçüde cephaneniz var. Hayatta kalmak istiyorsanız ateş etmeden evvel düşünmek zorundasınızdır. Bazen hayatta kalmak için olay yerinden kaçmanız gerekir. Randall Wayne için bir yanlış hareket, büyük olasılıkla vefat manasına gelecektir.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir