CS:GO Rank Sistemi Nasıl Çalışır?

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

CS:GO sıralamalarında yükselmek mi istiyorsunuz? Counter-Strike’ın rekabetçi elde edeceğiniz maç sonuçları rütbelerinizi şekillendirecektir, lakin tam olarak kimse bu sistemin nasıl çalıştığını bilmiyor.

CS:GO’nun rütbe sistemi maalesef net bir temele dayanmıyor, fakat nasıl çalıştığı konusunda size daha düzgün bir fikir vermek için en sağlam kaynaklardan (Valve dahil) topladığımız ayrıntıları sizlerle paylaşacağız. CS:GO rütbeleri konusunda size yol göstermek, MMR düşüşünü açıklamak ve bir sonraki rütbeye geçebilmenize yardımcı olmak için bu kılavuzu hazırladık.

CS:GO Rütbeleri

En düşükten en yüksek rekabetçi maharet kümelerine kadar tüm CS:GO rütbeleri:

 • Silver I
 • Silver II
 • Silver III
 • Silver IV
 • Silver Seçkine
 • Silver Seçkine Master
 • Gold Nova I
 • Gold Nova II
 • Gold Nova III
 • Gold Nova Master
 • Master Guardian I
 • Master Guardian II
 • Master Guardian Seçkine
 • Distinguished Master Guardian
 • Legendary Eagle
 • Legendary Eagle Master
 • Supreme Master First Class
 • The Küresel Seçkine

CS:GO Rütbe Sitemi Nasıl Çalışır?

Birinci rütbenizi elde etmek için, günde iki tane on tane rekabetçi maçı kazanmanız gerekiyor. Bunlar, oyunun sıralama sisteminin rütbenizi belirlemesi için belirlediği kriterlerdir. Rütbe elde etmemiş bir oyuncunun, beş kişilik tam bir grupla maça girmediği sürece, Master Guardian II yahut üzeri olan rastgele biriyle sıraya giremeyeceğini unutmayın.

Bu on galibiyeti kazandıktan sonra, performansınıza bağlı olarak 18 marifet kümesinden birine atanacaksınız. Artık istediğiniz kadar maç oynayabileceksiniz, fakat sırf sizden daha yüksek yahut daha düşük beş rütbe içindeki oyuncularla maçlara girebilirsiniz. (beş kişilik hazır bir grup hariç)

Başarılı ve başarısız maç sonuçlarınıza bağlı olarak, sıralamanız her maçın sonunda ayarlanacak ve gerekirse size daha yüksek yahut daha düşük bir maharet kümesi atanacaktır. Bunun gerisindeki mekanizma hâlâ belirsiz, lakin rütbenizi yükseltmenin en net yolu kadro olarak maç kazanmanızdır.

Bir ay boyunca hiçbir maça giriş yapmazsanız, marifet kümeniz ortadan kaybolur ve geri dönüşü için galibiyet yahut beraberlik almanız gerekir. Yeniden, rütbenizi geri kazanana kadar Master Guardian I’in üzerindeki rütbelerle oynayamayacaksınız.

Rütbe Dağılımı

Bağımsız bir tahlil web sitesi olan CSGOStats , bir gün, hafta yahut ay boyunca her sıralamadaki faal oyuncuların yüzdesini gösteren sıra dağılımının bir istatistiğini sağlamaktadır. Bu bilgiler, rastgele örneklenen eşleşmeler yoluyla toplanır, bu nedenle toplama mühletinin bir aya uzatılması, sıralamaların nasıl dağıldığına dair güzel bir fikir verir.


Elo ve Glicko-2

Şaşırtan olmayan bir biçimde, Valve, oyunlarının iç işleyişlerine gelince, kimi oyuncuların sistemin kendisini oynayabileceğinden ve kadroların başarısına nazaran kendi ilerlemelerine öncelik vermesinden çekindiği için bu durumu çok derece de sıkı tutuyor. 

Muhtemelen Elo sıralamasını duymuşsunuzdur. Oyunculara karşı satranç üzere oyuncu yarışları için tasarlanan her savaşçıya, derecelerini temsil edecek bir numara atanır. İki rakibin sayıları ortasındaki fark maçın beklenen sonucunu gösterir ve galip kaybedenden puan alır. Daha yüksek rütbeli oyuncu kazanırsa, daha düşük oyuncunun alacağından kıymetli ölçüde daha az puan alır, sonuç bilakis döner.

Elo’nun benimsenmesinden bu yana, sistemin birtakım kusurlarıyla uğraş etmek için birçok varyasyon tasarlandı. Glicko-2 böyle bir alternatiftir ve bir temel sayı etrafında bir Puan Sapması (RD) atar. Bir oyuncunun Eşleşme Sıralaması (MMR), tek bir sayı (ör. 1500) yerine bir aralık (ör. [1000-2000]) olur. Bu doğruluğu artırır; Sistem daha sonra bir oyuncunun sıralamasının bu parantez içinde% 95 mutlaklıkta olacağını bildiğini söyleyebilir. Sistem gerçek sıralamanızı ne kadar uygun bilirse, bu aralık o kadar küçük olacaktır. Glicko-2 ayrıyeten bir oyuncunun ‘değişkenliğini’, bir rütbenin vakit içinde ne kadar dalgalanması beklendiğini de hesaba katar (düzensiz performanslar nedeniyle artar, tutarlılıkla azalır).

Bununla birlikte, Glicko-2 açık bir sistem olmasına karşın, açık sınırlamalar, direkt CS: GO’ya uygulanmasını pürüzler. Hem Elo hem de Glicko, 1v1 rekabet düşünülerek tasarlandı. 5v5, ekip tabanlı bir oyunda çok daha fazla faktör devreye girer. Bir oyuncunun bir oyun üzerindeki tesirini yargılamak güç bir şeydir. Elbette, bir oyuncu bir tıpta dört öldürme kazanabilir, lakin bunun nedeni yalnızca bir müttefikin bomba fabrikasını garanti altına alması yahut yeterli zamanlanmış bir flaş yerleştirmesi olabilir. K / D oranlarından MVP’lere, performans istatistikleri çeşitlidir ve Valve, sıralamaya ait olarak nasıl dikkate alındıkları hakkında hiçbir şey söylemedi. Bu sessizliğe cevap olarak, birtakım oyuncuların CS: GO’nun sıralama sisteminin nasıl çalıştığına dair kendi teorileri var.


Oyuncu teorileri

 2014 yılında Steam kullanıcısı RetriButioN, birden fazla hesabı sıralayan uzun bir deneyiminin kaydını yayınladı . O vakitten beri kılavuzu güncelledi ve tüm argümanların büsbütün kendi anekdot ispatlarına dayandığını kabul etti, fakat ne olursa olsun farklı bir okuma yaptı. Sıralamanın, beklenen kazananı tekrar belirlemek için dahil olan tüm oyuncuları ayarlayarak, her kademede belirlenmesini önerir. Bu metot, yakın bir skor çizelgesi verildiğinde, oyuncuların neden bazen kaybedilen bir oyunda sıralandığını açıklayabilir. Bunun gerçekleşme talihi son derece düşüktür, lakin birden fazla oyuncu rütbede beklenmedik değişiklikler bildirmiştir.
 
RetriButioN, tipi kazanmanın ve kaybetmenin yanı sıra, sıralama puanınızı etkileyen tek faktörün MVP’ler olduğunu sav etmeye devam ediyor. Bunun ve kılavuzun gerisindeki mantık, tiplere ve MVP’lere nazaran değişen bir sıralama numarasını ortaya çıkaran ‘geliştirici 1’ konsol komutunun kullanımından geldi. Ancak Valve, kullanıcı tarafında depolanan belgelerin artık sıralamayı etkilemediğini onaylayarak bu iddiayı reddetti.

Kesin olarak bildiklerimiz

Çok sayıda faktör sıralamanızı tesirler ve bunların tümü Valve tarafından saklanır.

RetriButioN’un kılavuzuna cevap olarak vitaliy_valve, “Tüm hesaplamalar eşleştirme art ucumuzda gerçekleştirildi ve bir oyuncunun bilimsel derecelendirme değişkenlerini tanımlayan birden çok eşleştirme parametresi oyunculara [kendi rütbeleri] olarak temsil ediliyor,” Birisi ne kadar data madenciliği yaptığını argüman ederse etsin, eşleştirme sisteminin detaylarını bilemezler. Etkili bir dizi değişkenle, biri size aksini söylese bile, bombayı kimin etkisiz hale getireceği üzere faktörleri tartışmaktansa oyunu kazanmaya odaklanmak daha güzeldir.

Ne kadar çok oyun oynarsanız, sıralamanızı değiştirmek o kadar güç olacaktır.

Glicko-2’nin Derece Sapmasının tabiatı, belli bir düzeyde ne kadar uzun mühlet oynarsanız, oyunun sizin uygun sıralamanızı belirlediğine o kadar kesin bir biçimde inanacağı manasına gelir. Daha küçük bir RD ile MMR’nizde daha büyük sıçramalar imkansız hale gelir. Daha evvel tanınan bir yayıncının yahut Youtuber’ın bir hesabı Silver 1’den Global’e derecelendirmeye çalıştığını gördüyseniz, Silver evrelerinde ilerlemenin çoklukla uzun vakit aldığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni, hesabın kasıtlı olarak tekrarlanan oyunları bilerek kaybeden bir oyuncu tarafından kasıtlı olarak bozulmuş olmasıdır. Bu müddet zarfında, derecelendirme sistemi oyuncunun gerçek sıralaması hakkında âlâ bir fikir edindiğine inanacak ve bu nedenle sonraki zaferlere yavaş cevap verecektir. Bu, bir daha asla düzeylere tırmanamayacağınız manasına gelmez. 

Bir orta, rütbenizin mutlaklığını azaltır, fakat birçok vakit bozulmaya yol açar.

Bir ay boyunca CS: GO oynamayı bırakın ve maharet kümenizin kaybolduğunu göreceksiniz, geri kazanmak için beraberlik yahut galibiyet gerekiyor. Daha uzun mühlet oynamayı bırakırsanız, evvelkinden farklı bir rütbeye geri dönme olasılığınız yüksektir. MMR’nin faal olmadığında vakitle azaldığı sıklıkla öne sürülür, lakin tekrar de bunu destekleyecek delil bulmak sıkıntı. Düşüşün en muhtemel nedeni, Puan Sapmasındaki artışlardan kaynaklanmaktadır. 

Son maçınızdan bu yana ne kadar uzun mühlet geçtiyse, oyun sizin seviyenizden o kadar az emin olabilir, bu da olağanda olduğundan daha geniş bir maharet aralığına sahip oyuncularla eşleştirilebileceğiniz manasına gelir. Yetenek kümelerinin üst yarısındaysanız, daha büyük oyuncu havuzu nedeniyle sizden daha düşük olanlarla eşleştirilme olasılığınız daha yüksektir. Ancak, düzeyinizin düştüğünü fark ederseniz, endişelenmemek en güzelidir, zira artan RD’niz daha süratli yükselmeye imkan tanıyacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir