Crusader Kings III İncelemesi

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Paradox Interactive’in en son yapıtı, kurgusal hükümdarların isteklerini gerçek dünyanın oyuncularıyla başarılı bir biçimde hemhal ediyor. Oyuncu tek bir hükümdarı denetim ederek başlar, sonrasında yüzlerce yıllık feodal tarih boyunca hanedan silsilesine liderlik eder ve büyütür. Oyun boyunca meydana gelen rastgele olaylarda oyuncunun nasıl kararlar verdiği, birtakım fırsatları nasıl değerlendirdiği yazılacak öyküde değerli rol oynar. Sonuç olarak Crusader Kings III sizi gerçek tarihi araştırmaya itecek güçte bir kıssa anlatımına sahip.

Başka Paradox Interactive oyunlarının çağdaş savaşları yahut yıldızlararası keşifleri simüle etmeye çalıştığı yerde Crusader Kings 3, çok sayıda karmaşık sistem ve neredeyse sonsuz ihtimalin hesaplanması yoluyla insanları simüle eder. Bu uğraşta da epeyce başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda Crusader Kings III’ün tüm vakitlerin en yeterli rol yapma oyunlarından biri olduğunu söylemek ile kalmayıp, birebir vakitte tüm vakitlerin en uygun strateji oyunları ortasına girdiğini de söyleyebiliriz.

Bir başkan, yani ana karakter öldüğünde liderlik sıfatı, taht sırasındaki bir sonraki şahsa geçer ve bu kişi yeni ana karakter olur. Oyuncunun sonuncu gayesi, hanedanının ve jenerasyonunun küçük lordlardan varlıklı hükümdarlara ve hatta imparatorlara kadar yükselmelerini sağlamaktır. Uygulanabilir stratejiler ortasında sıcak savaş, asil dindarlık atılımları ve çeşitli entrikalar ile düzenlenen cinayet komploları bulunur. Hanedanlığınızın namını artırmak için neredeyse tıpkı anda üçünü de içeren planlara girmeniz gerekecek. Elbette asil aileler ortasındaki evlilikler de çok kıymetli atılımlara dönüşebilmektedir.


Crusader Kings III’ün en öne çıkan yanı, “ortaçağ dünyasına dalmak” fikrini tam manası ile sunmasıdır. Dokuzuncu yüzyılda, krallıkların genel itibariyle ufak ve kırılgan olduğu vakitlerde oyun başlayabilir ve bilinen dünyanın rastgele bir köşesinde hükümranlığınızı sürebilirsiniz. Ya da oyuna Kutsal Roma İmparatorluğu ve Papalık üzere dünya üzerinde tesiri dayanılmaz büyük olan ve yönetmesi epeyce karmaşık devletlerin olduğu 11. yüzyılda başlayabilirsiniz. Britanya Adaları’ndan Afrika’ya, Hindistan’dan Moğolistan bozkırlarına kadar ortaçağ dünyasının dört bir yanına yayılmış yüzlerce farklı tarihi figürden rastgele birinin yerine geçebilirsiniz. Tarih sahnesinde yerinizi alıp kendinizi vaktin kışına bıraktığınızda, ortaçağın öyküsünün sizin de etkileriniz ile tekrar yazılışına tanıklık edeceksiniz.

Bu muazzam tecrübenin sağlanmasındaki en kıymetli faktör, başka strateji oyunlarının hayır dediği yerlerde Crusader Kings III’ün evet demesidir.

Karınızı yahut kocanızı sevmiyor musunuz? O halde boşanabilirsiniz. Komşunuzun topraklarını mı almak istiyorsunuz? Oyunda bunu yapmanız için birçok yol var. Bağlı olduğunuz hükümdardan hoşlanmıyor musunuz? Onu baştan çıkartıp, uykusunda öldürebilirsiniz . Bu ortada oyundaki öbür karakterlerin de sizin ile benzeri istekler içerisinde olacağını unutmayın. Buradaki zorluk, delirmeden yahut bir psikopata dönüşmeden kendinizi ve kuşağınızı üstlere taşımak için yanlışsız kararları gerçek sırayla hayata geçirmektir.

Crusader Kings III, seride birinci kere bir gerilim sistemini barındırıyor. Yeterli ve dindar bir hükümdara fecî şeyler yaptırabilirsin, lakin onu çok zorlarsan gerilimden mecnuna dönebilir hatta kahrından ölebilir. Hükümdarlar ve kraliçeler sözün tam manasıyla delirebilir, yönetim yetenekleri azalır ve kendilerini bir depresyon içinde mahvolmaya hazırlarlar. Bu gerilim sistemi bir dengeyi öngörür. Oyuncuları denetimleri altındaki karakterleri anlamaya ve kendilerini onların yerine koymaya sürükler. Oyuncular bu türlü bir açıdan tüm zorluklarla başa çıkma tecrübesini yaşarlar.


Oyun önemli manada vahşice ve akıl almaz kararlar almayı gerektirebiliyor. (Oğlunuzu, karınızı öldürmek ve yakın akraba evliliği üzere.) Crusader Kings serisinin evvelki oyunları oyuncular tarafından son derece karmaşık ve alışması güç bulunmuştur. Bunun sebebi devirlerin teknik yetersizliği ve zayıf öykü anlatımı ve arayüz işlevselliği olsa gerek. Arayüz demişken, Crusader Kings III’ün arayüzü yeniden serinin evvelki oyunlarına göre çok daha çağdaş ve kolay alışılabilir ve öğrenilebilir bir yapıda diyebiliriz.

Şahsen Crusader Kings 3 oynamayı süratli öğrenmedeki en büyük yardımcı, oyunun yeterli dizayn edilmiş yeni oyun içi ansiklopedisi oldu. Paradox Interactive imzalı öbür birçok oyun üzere, Crusader Kings III’de bir oyun içi öğretici(tutorial) yoktur. Onun yerine, oyun içi ansiklopediden alınan bilgilendirici ipucu sistemi oyunu öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bu sistem, isteğe bağlı olarak oyunun çeşitli kavramlarını açıklayan etkin bir ipucu sistemidir. Bu sistem ile oyundaki çeşitli kaynakların birimlerini(dindarlık, itibar, altın üzere.) ayrıntılı meclis üyeleri sistemini, Bizans İmparatorluğu’na mahsus kimi mekanikleri ve vasallık sistemini daha kolay ve çabuk öğrenebiliyorsunuz. Tabi bu bilgileri okudukça, kavramları öğrendikçe karşınıza daima yenileri çıkacaktır. Lakin telaş etmeyin, kavramların açıklamaları epeyce kısa ve öz yazılmış. Çok fazla vaktinizi alıp başınızı karıştırmayacaklardır.

Elbette Crusader Kings 3 yalnızca bir kitap üzere okuyacağınız bir oyun değil, yazılan bu kıssada sizin imzanızın olduğu kimi sayfalar da olmalıdır. Şayet ardınıza yaslanıp tüm olan biteni tahtınızdan takip ederseniz, günün sonunda oturacak bir tahtınız kalmayabilir. Mirasınızı ileriye taşımanın tek yolu, kendi planlarınızı yapmaktır. Bu bağlamda gereksinim duyacağınız çokça altın ve itibarı kazanmak için de Crusader Kings III’ün karakter şöhreti sisteminin nasıl çalıştığını çok yeterli öğrenmeniz gerekecek.


Dünyadaki rastgele bir karaktere tıkladığınızda, portrelerinin altında sizinle ilgili fikirlerini temsil eden küçük yeşil bir sayı görebilirsiniz. Biraz daha derine inerek fikirlerinin neden bu formda olduğunu öğrenmeye başlayabilirsiniz. Tahminen tıpkı dini paylaşmıyorsunuzdur yahut birbirine zıt ahlaki yahut etik özellikleriniz var. Tahminen de onlardan daha fazla toprağa ve altına sahipsinizdir.

Oyunun menülerinde gereğince uzun mühlet dolaştığınızda; başka karakterleri arkadaş edinmek, savaş açmak ile tehdit etmek yahut öldürmek için kendinize haklı sebepler bulacaksınız. Oyun öylesine derin ve ayrıntılı ki, oyuncu olarak, oyundaki öteki karakterler için olduğu kadar kendi ana karakteriniz için de tehlike arz edebilirsiniz. Örneğin birkaç kuşak öncesinde atalarınızın ayrıldığı lakin toprak olarak hala yakın olduğunuz uzak akrabalarınız olabilir, ve onlar sizin planlarınızın tam bilakis icraatlar gerçekleştiriyor olabilirler yahut düşmanınız ile iştirak kuruyor olabilirler. Bu noktada onları da karşınıza aldığınızda, yakın aile üyeleriniz tarafından ayıplanabilir ve takviye kaybedebilirsiniz. Yani bir şeyler planlarken sadece elinizdeki artıları ve eksileri değil, bütün bir jeopolitik ortamı değerlendirmelisiniz. Ya da hiçbir şeyi değerlendirmeyip herkese savaş da açabilirsiniz elbette, sonuçta başarılı epeyce düzgün bir savaşçı olduğunuz için yeni destekçiler kazanacaksınızdır. Zevk sizin istediğiniz üzere oynamak mümkün, ki bu yazımızın başından beri bahsettiğimiz, oyunun en özel yanıdır.

Crusader Kings 3’te eksik olan tek şey vakti geriye sarabilme imkanıdır. Elbette bunu yanılgıları düzeltmek ve hile yapmak bağlamında söylemiyorum. Crusader Kings III’te herşeyi takip etmek neredeyse imkansız, bu bağlamda vakit zaman durup bir kronoloji düzleminde tüm gelişmeleri tüm ayrıntıları ile görebilme imkanımızın olması oyunu inanılmaz bir yere taşıdır. Bu türlü bir sistemin olmaması hakikaten kıymetli bir eksiktir. Dindarlığım neden yükseldi? Bu gemiler nereden geldi? Komşu krallıkta neden aniden yeni bir kral ortaya çıktı? Paradox, oyunculara oyunun ana karakter gözünden yürüyen öyküsünün anlatımında gereksinim duyulan tüm bilgileri veriyor olsa da, üretimciler hala oyuncuların tam manasıyla olanları geriye yanlışsız incelemesine nasıl imkan sağlayabileceğini çözememiş üzere görünüyor.

Ne olursa olsun, Crusader Kings 3 ile hayli fazla vakit geçirdikten sonra, kendimi hala her geçen dakika oyun hakkında daha fazla şey öğrenirken buluyorum. Canossa hanedanlığını denetim ettiğim oyunumu tam üç defa yine başlattım ve her seferinde ana karakterimin ve bir bütün olarak oyunun nasıl oynanması gerektiğiyle daha çok bilgi sahibi oldum ve kendimi karakterime daha hakim hissettim. Oyuna her tekrar başlayışınızda bir evvelkinden daha uygun bir tecrübe yaşadığınızı siz de fark edeceksiniz. Öbür rol yapma tipindeki başyapıtlarda olduğu üzere, Crusader Kings III de binlerce saat oynanabilecek bir oyun olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Etiketler: , , , ,

0 Replies to “Crusader Kings III İncelemesi”

  1. Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir